Dodatek ilustrowany do blogu Warszawa
Blog > Komentarze do wpisu

Abramowskiego

Niewidoczne z ulicy, ostatnie resztki dawnych wiejskich zabudowań na zapleczu Telewizji przy Woronicza.
warszawa

Przed wojną wokół były sady
warszawa

Duża w tym rejonie ulica Pyrska przebiegała tam, gdzie obecnie stoją gmachy Telewizji.
warszawa

Ślad po niej nie został. Wkrótce i te domki zginą pod naporem bloków
warszawa

Jeśli ktoś jeszcze chce zobaczyć dawne półwiejskie tereny Mokotowa, musi się spieszyć.
warszawa
sobota, 08 listopada 2008, eela

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: oskard, *.adsl.inetia.pl
2011/07/25 12:47:30
Te domki wszystkie są powojenne, ale żal ich jednak... klimatu tej ulicy szkoda, a i niektóre z nich wyglądały całkiem "przedwojennie" jak ten z 3 zdjęcia, fajny typ dachu tak w ogóle, jakby mansardowy, ale bez otworów okiennych:)
Sprawdziłem na ortofotomapie, i tam widać że w ich miejscu w 1945 było tylko wielkie pole, ale są też w okolicy domy sprzed wojny - przy murze Telewizji, na przeciwko połączenia się ul. Ksawerów z Modzelewskiego, trochę w prawo, stoi parterowa willa, obecnie jedyny ślad po ul. Ślizgowcowej, są też na terenie Telewizji dwa domy pozostałe po ulicy Rzewuskiego, tylko wejście tam bez potrzebnych znajomości jest raczej niemożliwe:(. Ale na zdjęciach z góry dobrze je widać - obydwa mają czerwone dachy.
pozdrawiam
-
eela
2011/07/25 13:12:45
Bardzo dziękuję. Byłam święcie przekonana, że to resztki przedwojennej wioski. Fajny klimat tu był. Byłam tam ze dwa miesiące temu. Widać, że wkrótce zacznie się budowa. Może ze 3, 4 domki pozostaną. Pewnie właściciele nie zgodzili się na sprzedaż i mają akty własności. Nie dziwię się. Miasto za płotem a u nich cicho i spokojnie jak na wsi. O domach na terenie Telewizji nie wiedziałam, a mieszkam w okolicy prawie 20 lat. :-)))
-
Gość: oskard, *.adsl.inetia.pl
2011/07/25 19:33:23
Też tak myślałem kiedyś, jak tylko odkryłem to miejsce na zdjęciach lotniczych. Jednak gdy znalazłem ortofotomapę, zweryfikowałem te swoje przypuszczenia... Bardzo mnie to zaskoczyło. Ten serwis mapowy jest znakomity do takiej zabawy - można wiele się dowiedzieć o domach, które na pierwszy rzut oka wydają się albo na 100% stare albo przeciwnie. Najlepiej jest klikać na przemian zdjęcie współczesne i to z 1945 - wtedy widać gdzie ocalały enklawy zabudowy i co z nimi potem zrobiono.
To jest właśnie dziwna sprawa z tymi własnościami, sprawdzałem to zaraz po tym, jak zauważyłem co tam zrobili (totalna niwelacja terenu). Sprawdziłem z ciekawości na ortofoto, w serwisie mapy własności i wynika z tego, że większość domków które ocalały, są na gruntach należących do m. st. Warszawy, czyli dzierżawione. A spora część działek własnościowych - pusta. Widać od sentymentu ważniejszy był dobry interes... Zresztą pewnie developer tyle im zapłacił za wyprowadzkę że mogą sobie teraz kupić nowe lokum gdzie tylko zechcą. W sumie... jaki sens miałby opór, gdyby grodzone bloki otoczyły taki domek dookoła:( . Myślę że największą szansę przetrwać mają te na przeciwko Modzelewskiego - tworzą zwartą grupę, ale w tym rejonie nic nie jest stałe - jak rozwalili porządne, kilkupiętrowe nowe wille przy Pęcherskiej, to takie domki nie będą żadną przeszkodą...
A co do tej starej zabudowy, to była mała uliczka, wytyczona wzdłuż podziałów pól, biegnąca od załomu al. Lotników do Pęcherskiej, nazywała się Zagościniec. Widać jej zabudowę na zdjęciach z 1945, jest też tu na planach od 1970 do 1974 (wcześniej istniała, ale bez nazwy) : www.trasbus.com/planywarszawy.htm
Potem jak widać - znikła, prawdopodobnie gdy budowano przebicie al. Wilanowskiej, bo budowę bloków przy Langego i Bryły jak widać w kawałku, ale przetrwała. Przy niej był cały ciąg starej zabudowy, nawet dość spore domki tam stały.
A z tej Ślizgowcowej to był jeszcze jeden dom, ale już za płotem Telewizji, widać go jeszcze na zdjęciach z 2005. Potem go rozebrano.
Pozdrawiam